Prečo som dnes nenosila bielu stužku...

Autor: Zuzana Koščová | 25.3.2009 o 16:21 | Karma článku: 13,54 | Prečítané:  2340x

Vážim si každý ľudský život, i ten čo ešte len visí na tenkej nitke, ktorú nie je ťažké pretrhnúť. Umelé prerušenie tehotenstva je v mojich očiach veľmi smutný zúfalý krok a mám v sebe pomerne jasno, že by som ho, s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy, nepodstúpila. Dnes som mala sto chutí nosiť stužku žltú, ružovú či zelenú, aby som vyjadrila, že mi nenarodené deti nie sú ľahostajné, ale nie bielu... postoje a rétorika mnohých aktivistov v tomto smere mi totiž vôbec nie sú blízke.

Kde začať? Čo mi vadí asi najviac na tejto téme je, že každý si hučí svoje. Ale komu sa tým prospeje? Čo sa tým vyrieši? Úplne chýba empatia, snaha o pochopenie a akceptácia, že každý vychádzame z iných pomerov, ktoré budovali náš svetonázor. Akoby si nikto neuvedomoval, že používaním slovíčok „vražda", „genocída" či „fanatickí katolíci" sa len stupňuje agresivita a odpor a sme čoraz ďalej od riešení, ktoré by mali význam, nakoľko míňame veľa času, energie a financií na márne, nikam nevedúce boje.

Priznávam sa bez mučenia, že som proti zákazu interrupcií. Veď načo by bol zákaz, s ktorým sa väčšina ľudí vnútorne nestotožňuje? Iste, niekoľko nasilu porodených detí by nakoniec bolo spokojných a milovaných, ale pribudlo by aj detí nemilovaných, odmietaných či dokonca týraných frustrovanými nedobrovoľnými rodičmi, ktoré by svoje zranenia prenášali v medziľudských vzťahoch ďalej.  Nebolo by efektívnejšie obrátiť energiu iným smerom? Smerom, ktorý by neplytval peniaze na billboardy s obrázkami mŕtvych embryí, ktoré spoločnosť len rozoštvávajú, ale smerom, ktorý by bol skutočne prospešný. Čo tak kampaň „Nie si sama" pre ženy, ktoré by v skutočnosti neplánované dieťa prijali, no ťaží ich životná situácia prípadne na ne tlačí partner či rodina? Hneď by vedeli kam sa môžu obrátiť o pomoc, kde nájdu dočasné prístrešie a podporu... Alebo si vážne myslíte, že nešťastná žena vo vyššie spomenutej situácií si bude aktívne hľadať na internete čo má robiť, aby odhalila, že v dolnom pravom rohu web stránky jej je niekto aj ochotný pomôcť? Alebo kampaň „Adopcia je super!", ktorá by borila predsudky ľudí o adopcii a presadzovala zjednodušenie procesu adopcie. Čo tak povedať ľuďom, že im vážne z dieťaťa nevyrastie grázel a asociál len preto, že má odlišnú genetickú informáciu? Že žena nie je harpia, keď dáva dieťa na adopciu, ale že mu chce dať šancu! Čo tak prekonať staré predsudky a ukázať, že byť slobodnou či veľmi mladou mamičkou nie je hanba, ale odvaha. Koľkí z vás ste už pozreli na veľmi mladú (či veľmi mlado vyzerajúcu) budúcu mamičku pozreli krivým pohľadom a napadlo vás, s kým sa asi ťahala? A napadlo vás aj to, že keby sa svojho bruška vzdala hneď na začiatku, mohla sa tomu krivému pohľadu vyhnúť? Dôležitá je aj prevencia - prístup k informáciám a faktom ako viesť svoj sexuálny život zodpovedným spôsobom. A v neposlednom rade - konkrétna pomoc! Žiadne reči nikdy neprevýšia hodnotu pomoci skutočnému človeku v núdzi. Viem, že už existujú miesta, ktoré ženám v takýchto situáciách pomáhajú, ale mohlo by ich byť aj viac a mohli by byť lepšie zpropagované. Určite by sa našli ľudia ochotní pomáhať, sama by som mohla prispieť napr. psychologickým poradenstvom.

Očakávam, že väčšine ľudí nebude tento môj názor po chuti. Pre niektorých budem príliš prolife, pre druhých zasa príliš prochoice. To je však riziko vlastného názoru. Verím však, že niektorí pochopia, čo chcem povedať - že bez komunikácie, dialógu vo všetkej slušnosti a snahe o porozumenie sa môžeme o svoju pravdu hrýzť až naveky. Ale komu tým pomôžeme? Snažme sa radšej, aby bolo čo najviac detí chcených, prijatých, milovaných... aby čo najviac ľudí videlo, že deti sú zázrak a obohatenie života... aby ľudia videli, že deťmi sa život nekončí... aby si každý malý človiečik „našiel" niekoho, kto ho bude ľúbiť... a žiadne zákazy nakoniec možno ani nebudú potrebné.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?