Prečo tá hlupaňa neodíde?

Autor: Zuzana Koščová | 4.12.2008 o 22:38 | Karma článku: 10,73 | Prečítané:  2837x

Veď ju už toľkokrát zmlátil. Je na ňu hrubý, zakazuje jej stretávať sa s priateľkami a robí žiarlivostné scény. Keby to spravil mne, už ma nikdy neuvidí. Prečo od neho neodíde? (odpoveď na diskusie týkajúce sa domáceho násilia)

...pretože si myslí, že je to jej vina. Toľko jej hovoril aká je neschopná až tomu uverila. Stále verí, že sa musí viac snažiť, lepšie variť, viac upratovať, viac ho obskakovať a menej provokovať a on prestane.

...pretože sa hanbí. Hanbí sa priznať pred sebou a pred svetom, že ideálna rodinka nie je tak ideálna. Hlavne nech TO nikto nezistí. A tak skryje modrinu pod make-up a nasadí falošný úsmev. Vždy nás to tak predsa učili - špinavé prádlo sa nesmie prať pred cudzími!

...pretože ho miluje. Áno, stále má v pamäti tie roky, keď ju rozmaznával a bol na ňu nežný, kupoval jej kvety, hladkal rastúce bruško a vyznával jej lásku. Áno, stále vie byť taký úžasný. Keď nezúri, tak je očarujúci a v tej chvíli sa jej facky a kopance zdajú ako zlý sen, ktorý je preč. Hovorí jej, že sa zmení a že ľutuje a nosí ju na rukách... a ona mu uverí, zas a znova.

...pretože sa bojí. Že ju nájde kdekoľvek a zabije ju, tak ako sa jej vyhrážal. Že si počká pred školou ich deti. Že pôjde za jej starnúcimi rodičmi alebo tehotnou sestrou a bude agresívny tam.

...pretože nemá kam ísť. Nemá byt, nemá peniaze, možno je dokonca na materskej... Nechce ohroziť blízkych tým, že by išla k nim. Nechce sa vešať na krk cudzím ľuďom v azylovom dome. A najmä.... stále si nechce pripustiť, že je v takom ohrození, že musí ujsť z domu.

...pretože ju nikto nepodporil. Už bola zúfalá, šla na políciu. Mala smolu. Vraj či neprovokovala. Povedala to mame. Vraj, že žena si musí niečo vytrpieť. Pomaly tomu uverila. Že provokuje. Že žena si musí niečo vytrpieť. Sklonila hlavu. Snaží sa menej provokovať.

...pretože nevie, že má právo žiť inak. Jej otec mlátil mamu. Jej muž mláti ju. Slušný, nežný, starostlivý muž? Postavička z rozprávok, zo sladkých filmov. A ona dobre vie, že nie je žiadna Pretty Woman. A on vlastne nie je zlý... dokonca jej minule kúpil kvety.

...pretože si myslí, že to nemá význam. Lebo on je vplyvný muž. Má veľa známych. Veľa mocných priateľov, ktorí mu vybavia nevybaviteľné a dosvedčia nedosvedčiteľné. On dostane deti a z nej bude psychicky labilná hysterka.

...pretože s ním má deti. A deti predsa potrebujú otca! Keď budú deti väčšie... potom odídem... keď budú dospelé... keď sa odsťahujú.... vtedy, raz. Pre moje deti, hovorí si, zatne zuby a vstane - znova a znova, ukryje rany, osuší slzy. Keby tak tušila, že frajer udrel jej dcéru! Keby len tušila, prečo je jej malý syn najväčší bitkár v škole...

Snáď som Vám pomohla aspoň trochu pochopiť nepochopiteľné. Nezabúdajme, že súdiť je ľahké, keď na niečo hľadíme len zboku a nepáli nás to a aké zložité a zradné vedia byť problémy, keď sme v nich až po uši zamotaní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?