Nechcem byť dokonalá. Chcem byť zdravá.

Autor: Zuzana Koščová | 29.7.2008 o 23:05 | Karma článku: 18,89 | Prečítané:  8508x

  Štíhla postava, no malé sebavedomie. Počítanie kalórií. V taške jablko, šalátová uhorka, „polysterénový chlieb" a jogurt so zníženým obsahom tuku. Zrkadlo je nepriateľ, váha najlepšia kamarátka. Pripomína vám to niečo?  

Stretávam sa s tým veľmi často. Kamarátky, spolužiačky, slečny na zastávke autobusu... riešia svoju váhu, postavu ako sa hovorí „do zblbnutia". Experimentujú s diétami a trápia sa vážením, časti svojho tela dôkladne analyzujú. Mnohé z nich sú doslova nádherné mladé štíhle ženy. Chvíľami rozmýšľam či som blázon ja alebo ony. Uvediem príklad: zdalo sa mi, že moja spolužiačka (krásna štíhla spolužiačka) Zuzka vyzerá akosi chudo. Pochytili ma obavy, či nemá nejaké starosti, či nie je chorá...

A tak jej hovorím: „Zuzi, ty si nejak schudla..." (tvárim sa znepokojene)  

A Zuzka sa široko usmeje: „Jééj, dík... no snažím sa."

Akože, ehm???

Naposledy, keď som bola na plavárni, jedna moja známa sa ma opýtala: „Máš dobrú postavu. Ako to robíš, že si taká štíhla?" „Myslím, že to sú tie dva roky tráviacich ťažkostí," povedala som nešťastne. Na moje veľké prekvapenie si slečna povzdychla a povedala: „Aj mne by sa zišli nejaké tráviace ťažkosti." A začala si skúmať miniatúrne až neexistujúce tukové vankúšiky na bruchu. Zostala som zarazená. A verte či nie, podobných reakcií som sa v súvislosti s mojou éterickou, zľahka priesvitnou a údajne závideniahodnou postavou dočkala viacero. V duchu sa pýtam sama seba kam všetci potratili rozum. Čo nevidia ako mi je? Že sa musím obmedzovať, dávať si pozor na to, čo zjem, inak mi moju nerozvážnosť ihneď ohlásia kŕče v bruchu? Že sa cítim unavená? Že chodím k lekárovi a na vyšetrenia, ktoré by som nepriala ani najväčšiemu nepriateľovi?  Neviem z čoho to je. Vraj možno zo stresu, vraj zdedené dispozície.... Jediné, čo viem celkom iste je, že by som mala najradšej aj pár kíl nadváhy, len aby som bola zdravá a nemusela sa obávať bolesti.

Moju maminu sprevádzajú podobné skúsenosti po celý život. Už ako mladá trpela na pankreas, čo si vyžadovalo tvrdú diétu, „vďaka" ktorej nemala nikdy nadváhu. Dlhú dobu však žila na zapražených polievkach a suchároch. Takmer celý život si musí dávať veľký pozor na to, čo zje. Kolegyne v práci však boli jej postavou nadšené a tak trošku závideli, sami sa totiž čoraz viac po deťoch zaokrúhľovali. Akoby nevideli, že jej je často zle a stále je unavená. Dnes má síce mamina postavu na dvadsaťpäť , ale aj Crohnovu chorobu, vážne chronické ochorenie čriev. Naozaj závideniahodné...

Pre tie, ktorým sa to zdá nejaké povedomé: Skôr než začnete skúšať tú najnovšiu diétu kapustných lístkov podľa Paris Hilton, skúste sa na chvíľu zastaviť... Môžete si dať tú hnusnú brutálne kalorickú zmrzlinu bez strachu z bolesti brucha? Nemáte závažné zdravotné problémy? Ľúbi vás niekto? Ľúbite niekoho? Máte kam hlavu skloniť? Áno??? Tak čím sa ešte trápite???

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?