Pápežka Jana

Autor: Zuzana Koščová | 29.7.2008 o 18:45 | Karma článku: 9,16 | Prečítané:  3250x

V detstve týraná. Vzdelaná. Silná. Odhodlaná. Telom a dušou žena, životom muž. Jediná žena, ktorá kedy zasadla na pápežský stolec. Johanna Papissa. Nakoľko je jej existencia skutočnosťou a nakoľko legendou?

O knihe ktorá ma tak zaujala

Pápežka Jana je fascinujúcou osobnosťou, aspoň v knihe Donny Woodfolk Crossovej. Zažrala sa mi doslova pod kožu. Jana sa narodila do najtemnejšej časti stredoveku - doby, ktorej vládli výlučne muži. Ženy nemali žiadne osobné ani majetkové práva, zákon umožňoval manželom biť svoje ženy a znásilnenie bolo vo všeobecnosti brané ako druh menšej krádeže. Vzdelávanie žien bolo odmietané ako niečo neprirodzené až nebezpečné. Príbeh Jany môžeme sledovať od času, keď bola ešte malé dievča. Jej nadaniu a túžbe po poznaní vtedajšia doba nepriala. Kruto týraná vlastným otcom, utečie Jana z domu a úskokom sa jej podarí získať určitý stupeň vzdelania. Rozhodne sa obetovať svoj život ženy a v mužskom prevleku vstupuje do kláštora, kde pod menom Jan Anglicus nadobúda rozsiahle znalosti v oblasti medicíny. Jej cesta končí v Ríme, kde sa náhlou a prekvapujúcou zhodou okolností ocitne až na pápežskom stolci. Živelná, vzdelaná, odhodlaná bojovať za zmeny - vzdelanie dievčatám, pomoc chudobným... Dlhoročný výnimočný a komplikovaný Janin vzťah k jedinému mužovi nečakane prerastie do fyzických rozmerov. Jana zomiera priamo na procesii pri pôrode svojho predčasne narodeného dieťaťa.

Iné verzie príbehu

Existuje viacero verzií príbehu o pápežke Jane. Podľa jednej z nich bola Jana i s dieťaťom ukameňovaná, podľa inej ona dožila v pokoji v kláštore a jej syn sa časom stal dokonca biskupom. Celkom inou verziou príbehu je tá o mladučkom pápežovi Johannesovi XI., ktorý bol údajne iba manipulovanou bábkou, za čo si vyslúžil medzi rímskych ľudom prezývku „pápežka Johanna". No a napokon je tu názor, že pápežka Jana je obyčajnou ničím nepodloženou legendou, pričom toto stanovisko zaujala aj katolícka cirkev. Na druhej strane, kto by vo svojich dejinách s radosťou uvítal tak „trápnu epizódu", keď nemusí? Veď nie darmo sa hovorí, že dejiny píšu víťazi.

Svedectvo o sile ženy

V skutočnosti to asi nie je až také podstatné. Je jedno, či Jana žila alebo nie. Preto sa ani nechcem obšírnejšie venovať dôkazom, ktoré svedčia v Janin prospech či neprospech. Či legenda alebo skutočnosť, pápežka Jana je podobne ako množstvo iných odvážnych žien, ktoré prežili život ako piráti, lekári či vojaci, svetielkom pre každú ženu a nielen ju. Je svedectvom o túžbe, sile, odvahe žiť podľa seba, plniť svoje sny, o snahe robiť svet krajším a možno pri tom prekročiť hranice všedných dní. Je spriaznenou dušou pre tie z nás, ktorým horí v srdci malý plamienok rebelstva. A dôkazom o sile ženy, vraj toho slabšieho pohlavia. :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?