Materské centrum? Zabudnite! Krčma? ÁNO!

Autor: Zuzana Koščová | 28.7.2008 o 10:53 | Karma článku: 7,95 | Prečítané:  1769x

Boj Ráčika o prežitie sa ešte neskončil! Tí z vás, ktorí pred pár mesiacmi čítali o boji za zachovanie materského centra Ráčik, ktoré starosta Rače Ján Zvonár tak originálnym spôsobom poslal do riti, sú možno zvedaví ako to celé dopadlo. Prípadne nedopadlo.

Mamičky z Rače a Krasňan stále bojujú ako levice a mestská časť napriek mediálne deklarovanému záujmu o račianske mladé rodiny tento vzniknutý problém stále ignoruje. Alebo by ste snáď nazvali desaťminútovú audienciu u pani Kramplovej, počas ktorej informovala mamičky, že mestská časť stále očakáva ich vysťahovanie, inak? Materské centrum je zjavne neželané, a to napriek tomu, že ponúka širokú škálu aktivít pre rodiny s deťmi a funguje na vyslovene svojpomocnej a dobrovoľníckej úrovni. Chce snáď mestská časť vidieť v daných priestoroch radšej krčmu - mimochodom, už piatu v Krasňanoch? Predstavte si - ÁNO. Nuž, že by to malo niečo spoločné s tým akú voličskú základňu chcú v budúcom volebnom období osloviť?

Pripomeňme si čo sa vlastne stalo...

Materské centrum Ráčik zahájilo svoju existenciu v roku 2004 a zároveň podpísalo zmluvu o prenájme priestoru na Peknej ceste 9 s vtedajším starostom Pavlom Bielikom. Súčasný starosta Rače Ján Zvonár však vyhlásil túto zmluvu za neplatnú, Ráčik sa mal do konca marca zo zmienených priestorov vysťahovať. Mestská časť ponúkla Ráčiku trojo náhradných priestorov, ktoré však z hygienických či rôznych ďalších dôvodov nie sú vhodné ako priestory pre materské centrum. Ráčik začal boj za vlastné prežitie. Petíciu za zachovanie materského centra podpísalo 2236 občanov. Predstaviteľom mestskej časti ju mamičky z Ráčika odovzdali počas protestného balónikového pochodu. Mestská časť za prítomnosti médií deklarovala záujem zachovať materské centrum a podporovať mladé rodiny. Boli to len prázdne slová?


Balónikový pochod

Nech sa batoľatá tmolia v plesni!

Zrejme sa niekoľkým z Vás vynoria spomienky na vyjadrenia pani Kramplovej o havarijnom stave priestorov, v ktorých materské centrum sídli a hroziacich úrazoch či epidémiách. Poviem vám úprimne, keď som tento výrok počula prvýkrát, chytil ma záchvat smiechu. Zúfalého smiechu, ktorý prichádza vtedy, keď má človek pocit, že snáď všetko na svete je naruby. V zmienených „havarijných" priestoroch som bola osobne a videla som len priestory čisté a útulné, nemyslím, že ktorýkoľvek rodič by čo len na chvíľku zaváhal pustiť dieťa hrať sa ku kope hračiek a ďalším malým kamarátom. Nepochybne by teda bolo oveľa lepšie, keby sa materské centrum presťahovalo do plesnivých priestorov školy na Plickovej ulici, čo bolo jedno z riešení, ktoré mestská časť Ráčiku ponúkla. Lenže pre koho? Pre mestskú časť určite.

Ako to celé dopadne? To neviem. Keď sa však pozriem na vyrúbaný lesík pri Sade Janka Kráľa akosi prestávam byť optimistická...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?